Komisja poświęcona ochronie Jeziorka Powsinkowskiego

By | 2018-09-07T10:49:16+00:00 Kwiecień 28th, 2015|Ochrona środowiska|0 komentarzy

Problem zanieczyszczenia Jeziora Powsinkowskiego powraca zarówno w dyskusji publicznej, ale przede wszystkim jako obserwowany przez mieszkańców proceder środowiskowy, który wynika wprost z niekontrolowanego zrzutu zanieczyszczonej wody z terenów budów prowadzonych na rozwijającej się części Wilanowa, na terenie Miasteczka Wilanów, do Systemu Odprowadzania Wód Deszczowych (SOWD).

Mieszkańcy Wilanowa licznie i stanowczo protestują przeciw degradacji Jez. Powsinkowskiego, stanowiącego wartość przyrodniczą naszej Dzielnicy, którego zalety rekreacyjno-przyrodnicze winny służyć nie tylko obecnym, ale również przyszłym pokoleniom. Mieszkańcy postulują o wprowadzenie jasnego podziału kompetencji instytucji miejskich w tym dzielnicowych w zakresie zarządzania Jez. Powsinkowskim w celu spowodowania jego realnej ochrony.

Tylko zdecydowane działania uprawnionych podmiotów są w stanie zatrzymać dewastację Jeziora Powsinkowskiego. Głos radnych Wilanowa oraz mieszkańców jest spójny w tej sprawie (Stanowisko Rady Dzielnicy Wilanów z 1.04.2015). Konieczne jest systemowe rozwiązanie zatrzymania procederu nielegalnych zrzutów wód z wykopów, przejęcie SOWD przez podmiot publiczny oraz docelowo uporządkowanie odpowiedzialności za działania wokół i na Jez. Powsinkowskim, m.in. w uwagi na planowane inwestycje rekreacyjne Dzielnicy wokół nabrzeża jeziora.